Son Dakika -
EDİRNE RESMİ
YOLAGELDİLİ AİLESİ

Kasım Yolageldili


 5.8.2016 21:39:15   779 kez okundu.
 Kategori : GENEL İÇERİK

Kasım Yolageldili

Kasım Yolageldili

 Kasım Yolageldili     (d. 1874 Selvi Dereli, Bulgaristan -      ö. 22 Haziran 1936 Edirne, Türkiye)  Türk siyasetçi

1904 Yılında Havsa Belediye Reisi olan Kasım Yolageldili, Orduya vagon hediye ettiği için II. Abdülhamid tarafın’ dan madalya ile ödüllendirilmiştir. 1908 Meşrutiyet’in ilanından sonra İttihat ve Terakki Cemiyetine üye olmuş ve politikaya atılmıştır. Bu nedenle Trakya’da tüm yaşamı boyunca etkin bir rol oynamıştır, Balkan Savaşı boyunca Ordu'nun iaşesini temin etmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonucu bütün Trakya’nın Yunanlar tarafından işgal edileceğini tahmin ederek, Türk-Müslüman halkının hak ve hukukunu korumak, Doğu-Batı Trakya’nın Yunan işgaline ve ilhakına karşı koymak üzere Edirneli Talat Paşa’nın tavsiyesi üzerine Belediye Başkanı Şevket Dağdeviren, Avukat Şeref Aykut ve Edirne Milletvekili Faik Kaltakkıran ile birlikte Trakya Paşa-eli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti 'nin dört kurucusundan biri olmuştur.

Edirne’nin 1920 yılında Yunan'lar tarafından işgal edilmesi üzerine Bulgaristan’a geçerek önce Kızanlık, daha sonra Eski Zağra’da çeteler oluşturmuştur. Daha sonra bu çetelerin Bulgaristan sınırından geçerek Yunan işgali altındaki Edirne ve çevresindeki Yunan birliklerine, Yunan karakollarına baskınlar yapmalarını sağlamıştır.

Bu sayede Trakya’daki Yunan tümenlerinin Anadolu’ya geçmelerini önleyerek Mustafa Kemal’in Anadolu’daki Milli Mücadelesine büyük katkı sağlamıştır.

Mücadelenin sonuna kadar hiçbir maddi karşılık beklemeden etkinliklerini sürdürmüştür.

Beyaz şeritli İstiklâl Madalyası sahibi Kasım Yolageldili, 1936 yılının 22 Haziran günü yaşama veda etmiştir.

     


Haberin ResimleriEtiketler :

Yorum Yap


Yazili ResimBu Habere Hiç Yorum Yapılmamış

0


Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz


 


Tümünü Gör

Polar Bilgisayar Bugün : 81   Son 1 Hafta : 1300   Son 1 Ay : 5922   Son 12 Ay: 50957