Son Dakika -
EDİRNE RESMİ
YOLAGELDİLİ AİLESİ

Mustafa Şevket[Dağdeviren]


 7.8.2016 22:15:14   776 kez okundu.
 Kategori : GENEL İÇERİK

Mustafa Şevket[Dağdeviren]

Mustafa Şevket[Dağdeviren]

 Mustafa Şevket[Dağdeviren] Bey: Edirne’nin Dağdeviren ailesinden merhum Mehmet Arif Bey’in oğludur. 1863’te doğmuş, ilk mektepte ve rüştiye mektebinde tahsilini bitirdikten sonra kaleme girmişti. Parlak zekâsı sayesinde az zamanda yükselerek 1891’de vilâyet matbaası müdürlüğüne geçti. Şevket Bey matbaa müdürü olduktan sonra, matbaayı sıraya koymuş ve her sene güzel Edirne salnameleri basmıştır ki, bu salnamelerde de Edirne ve Trakya tarihine ilgili epeyce bilgiler vardır. Şevket Bey merhumun bu salnamelerde verdiği tarihî malûmatın kaynağı da çok defa yine Hıbri merhumun Enisü’l - Müsamirîn ’dir.

Şevket Bey merhum, Meşrutiyetin ilânına kadar ve Meşrutiyet devrinde muhtelif ve meskûr devlet ve yurt hizmetlerinde bulundu. Lâkin onun asıl yurtseverliği mütareke devresindedir. Merhum o korkunç devrede de bütün yurtsever gençlerle birlikte Trakya’nın özgenliği için, Trakya için uğraşmış, Trakya, Paşa-eli kongrelerinde başkanlık etmiş, Yunanlıların Edirne’yi işgalleri sırasında vali vekili sıfatıyla, yapılan mütareke nameyi imza etmişti.

Edirne Yunan işgalinde iken merhum, Yunanlıların pek çok etkilerine uğramış, dört kere sürgüne gitmişti. Edirne tekrar Türk orduları tarafından alındıktan sonra Şevket Bey, Yunanistan’dan sürgünden gelmiştir. Bundan sonra Trakya tayyare cemiyetinin başına geçmiş, o cemiyetin başında da pek büyük yararlıklarda bulunmuştur. Zavallı en sonunda o cemiyetin Trakya bölgesi müfettişi iken kanserden hastalandı, tedavisine pek çok uğraşıldı ise de fayda vermedi. Yine tedavi için İstanbul’a gittiği 9 Şubat 1931’de hastalığı ağırlaştı ve 9 Şubat 1931’de Erenköy de annesinin evinde öldü. Erenköy’de Sahra-yi cedit mezarlığına gömüldü.

Şevket Bey merhum çok zeki, çok nazik, güzel sohbetli, herkese iyilik etmeyi sever, yurtsever bir adamdı.

Kaynak; Edirne Tarihi Osman Nuri Peremeci

 


Haberin ResimleriEtiketler :

Yorum Yap


Yazili ResimBu Habere Hiç Yorum Yapılmamış

0


Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz


 


Tümünü Gör

Polar Bilgisayar Bugün : 51   Son 1 Hafta : 465   Son 1 Ay : 4459   Son 12 Ay: 40364