Son Dakika -
EDİRNE RESMİ
YOLAGELDİLİ AİLESİ

Paşa İli gazetesi 23 sayısından bir yazı


 6.8.2016 21:59:02   539 kez okundu.
 Kategori : GENEL İÇERİK

Paşa İli gazetesi 23 sayısından bir yazı

 Edirne miz de yıllardan beri gönül hoşluğuyla bayram geçirmedik; mütarekeyi takip eden bayramlarımız, ilk senesini endişe-i istikbâl içinde idrak eden dindaşlarımızın tevekkül duygularıyla titredi ve sonra karanlık, akur bir istila vatanın nazlı bünyesi gibi bayramlarını da kemirdi. Paşa-İli ’nin öz evlâdı din ve iman, vatan kaygılarıyla ağlarken yalnız; evet, yalnız beş on mahzul sevindi. Yunan balolarında karısı kızanıyla dans etti, Türk namusunu Yunan zabitinin koluna vererek sokaklarda asrilik yaptı. Bugün o sefillerden birkaç re’s bî-hayâ, boynuzlarını sallaya sallaya aramızda dolaşmakta, hayâ ve hicabdan ne kadar nasipsiz olduğunu göstermektedir. Milletin ekseriyeti bu kepazelik muvacehesinde kan ağlarken bu yadigarlar da akıllarınca bayram yaptılar. La’netallahü aleyhim ecmain.

Fakat bir de işin öte yanını düşünelim, Paşa-İli ’nin harim-i ismetinde rüsva-yı âlem birkaç serserinin bu kepazeliği devam ederken Anadolu yakasındaki arslan yavruları bayramlarını siperlerde idrak ettiler. Mavili, beyazlı ipek mendiller buradaki birkaç mel’unların ceketlerini süslerken arslan Mehmet’in yarasından sızan al kan, göklerin bile rengini değiştiriyor ve sanki Hak tarafından dile gelerek mel’un lara şöylece diyor:

•             Ey Trakya katilleri! Biraz daha dans edin, sıçrattığınız her çamur parçasında intikamın gölgeleri tecessüm ediyor.

Nihayet o intikam tecelli etti; Türk’ün bir kolu İzmir’i kucaklarken diğeri Trakya’ya uzandı. Meselenin safahatı malumdur. İşte biz, Paşa-İl i’nin öz evladı zafer ve ümit duygularının verdiği ateşlerle ilk bayramı yapıyoruz. Büyüklerimizde kâfî bir huzur-ı kalp, küçüklerimizde şetaret ve asudegi-i vicdan mütecelli oluyor. Bugün yekdiğerimize sarmaşırken şunu rica ederiz ki; din kardeşlerimiz derin bir tesanüt numunesi göstersinler.

Binaenaleyh gazetemiz Paşa-İ li ’nin öz namusuna bekçilik eden huduttaki kardeşlerinin bayramını kutlular ve alınlarından öperken Trakyalı kardeşlerine de saadet ve huzur temenni eyler.


Yorum Yap


Yazili ResimBu Habere Hiç Yorum Yapılmamış

0


Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz


 


Tümünü Gör

Polar Bilgisayar Bugün : 31   Son 1 Hafta : 445   Son 1 Ay : 4439   Son 12 Ay: 40344