Son Dakika -
EDİRNE RESMİ
YOLAGELDİLİ AİLESİ

Trakya Paşa-eli Raporları, Arif Cemil Teşkilat-ı Mahsusa


 7.8.2016 22:33:53   670 kez okundu.
 Kategori : GENEL İÇERİK

Trakya Paşa-eli Raporları, Arif Cemil Teşkilat-ı Mahsusa

Trakya Paşa-eli Raporları, Arif Cemil Teşkilat-ı Mahsusa

 Yunanistan’ın Doğu Trakya’yı istila etmesi tehlikesini gören Edirne’ liler Trakya Paşa-eli namıyla bir cemiyet kurmuşlardı. Bu cemiyet Edirne eşrafından Şevket [Dağdevciren] , Kasım (Yolageldili ) Avukat Şeref [Aykut] Bey’ler vesair kişilerden oluşuyordu..

Bu cemiyetin İstanbul delegeleri, Kasım (Yolageldili), Mebus Faik[Kaltakkıran] ve Galip Bahtiyar [Göker] beylerden ibaretti, daha sonra Şükrü bey dahi bu kişilere katılmıştı. Trakya Paşa-eli Cemiyeti’nin gayesi esas Edirne’nin eskisi gibi Osmanlı Devletinde kalmasıydı.

Batı Trakya Cumhuriyeti ise, Batı Trakya’nın Osmanlı Memleketine geçmesinin mümkün alamayacağını bildiğinden Batı ve Doğu Trakya’yı birleştirerek Serez’den Çatalca’ya kadar uzayan bir Trakya Muhtariyeti meydana getirmeyi ve bunu büyük devletlerden birisinin mandası altına koymaya çalışıyordu..

“Batı Trakya Fransızlar tarafından işgal edilince, Trakya Paşa-eli Cemiyeti bir şeyler yapmak istemiştir. Batı Trakya’nın muhtariyetini temin ederek orada Yunanlılara karşı bir tampon bölge tesis etmek istemiş bu maksatla oraya giden “Faik[Kaltakkıran],Şakir [Kesebir]  ve Galip Bahtiyar[Göker] Bey’ler” bir şey yapmayı başaramayarak Edirne’ye dönmüşlerdir…

Haziran-temmuz 1920

Kaynak;

Teşkilat-ı Mahsusa

Arif Cemil

 


Haberin ResimleriEtiketler :

Yorum Yap


Yazili ResimBu Habere Hiç Yorum Yapılmamış

0


Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz


 


Tümünü Gör

Polar Bilgisayar Bugün : 36   Son 1 Hafta : 450   Son 1 Ay : 4444   Son 12 Ay: 40349